Spánková paralýza nebo démon?

6. července 2014 v 21:49 |  Parapsychologie

Určitě jste se s tím také někdy setkali. Probudíte se a nemůžete se vůbec pohnout i přesto, že se velmi snažíte a dokonce vás možná i sužuje mírná bolest. A najednou zahlednete přízrak, stíny, možná i zřetelnou postavu, cokoliv paranormálního. Nemůžete vydat ani hlásku, naprostá bezmoc, naproti tomu však onen přízrak za chvíli zmizí.
V tomhle případě se nejspíš nejedná o žadný přízrak, ale pouze o docela známý stav, bohužel známý spíše mezi doktory než prostými lidmi a tím je spánková paralýza. Spánková paralýza je stav mezi spánkem a bděním, kdy mozek si částečně uvědomuje realitu ale nedokáže ji odlišit od snů a proto nám náš zažitek připadá tak reálný. V tomto stavu nelze ovládat (příčně pruhované- kosterní) svalstvo, čili chvilkové ochrnutí. Často je také doprovázen různými halucinacemi, což právě je onen "přízrak".


Jak už bylo zmíněno, spousta lidí vůbec neví, že něco jako spánková paralýza existuje. Proto si také spousta lidí myslí, že se například setkali s ufo a podobně, přitom má jejich zkušenost naprosto racionální vysvětlení.
Jelikož ráda čtu časopisy od enigmy, včetně jejich vydání 'Duchové přicházejí' nemohlo mi v sekci, kde je pár příběhů lidí, kteří se podle jejich vlastního tvrzení setkali s duchy ve spánku, ujít, kolik příběhů je právě naprostou definicí spánkové paralýzy.
Jeden úryvek:
Spala jsem v pokoji a postel jsem měla hned proti proskleným dvěřím vedoucím na chodbu. Náhle jsem se vzbudila a viděla tmavou postavu, jak nade mnou stojí a pozoruje mě. Aspoň mi to tak přišlo. Do tváře jsem jí neviděla, měla jakousi kápi. Byla jsem ztuhlá strachy. jakoby mi něco sedělo na hrdudi a škrtilo mě. Nemohla jsem se hýbat ani vydat hlásku. Najednou jsem viděla jak se v chodbě rozsvítilo a mamka šla do práce. Chtěla jsem na ni zavolat, ale nešlo to. Na chodbě se zhaslo..Tmavá postava náhle zmizela a já zase mohla volně dýchat. Byl to pro mě ten nejotřesnější zážitek, zatím se to neopakovalo a doufám, že se to opakovat nebude.
Michaela rymelová, Nelahozeves

Tohle je naprosto přesná definice. Mě se něco podobného stalo, ale tehdy jsem to považovala za pouhý sen. když jsem se dozvěděla o existenci spánkové paralýzy,bylo mi to hned jasné. Průměrně se tahle věc přihodí aspoň jednou člověku za život.
Tímhle jsem samozřejmě nechtěla shazovat všechny zkušenosti s duchy ve spojitosti se spánkem, ani paranormalitu celkově, ale nějakým způsobem trochu lidem říct, že než by měli dělat unáhlené závěry, tak pouvažovat nad fakty a nevěřit všemu. Možná bude trochu vhodné zmínit, že jsem trochu skeptický tip člověka, ale já si myslím , že je to naopak dobře, jelikož než uvěřím nebo začnu v cokoliv doufat, tak porozmýšlím nad věcmi, které jsou zřejmé a reálné. A věci co jsou tak nějak mimo naši realitu, určitě nezavhruji, jenom se snažím říct tak nějak můj názor a případně některé věci osvětlit, jako právě nyní.
Chtěla bych určitě s přispíváním článků do téhle rubriky pokračovat. Mám více namětů, chtěla bych napsat buď o fenoménu ducha poltergeista nebo o sanatorium Waverly Hills. Samozřejmě je ještě spousta věcí týkající se paranormality, o čem se dá psát. Takže bych byla ráda za případné vyjádření v komentářích. :)

A co vy? Jaká je vaše zkušenost s duchy a démony ve spánku? Jedná se i po přečtení tohoto článku podle vás o nadpřirozený přízrak nebo o pouhý stav mysli?


Studium parapsychologie se věnuji pouze ve volném čase a v rámci samostudie.
zdroje: časopis Enigma a různé internetové servery ( pokud je čerpáno z konkrétního serveru, bude to vždy na konci článku uvedeno)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ronnie Ronnie | Web | 21. srpna 2014 v 1:39 | Reagovat

Všechno se dá vědecky a racionálně vysvětlit. Veškerá duchařina a podobné věci - tím samozřejmě nepopírám existenci "onoho světa", jen říkám, že spousta věcí od ufa po telekinezi se dá vysvětlit a je naprosto normální, je to ještě neznáme. Stačí se podívat do minulosti, kdy upíři a vlkodlaci byli pro svět reálnými postavami, ačkoliv se jednalo jen o lidi s porfýrií. Jednoho dne bych se po vystudování neurověd ráda zaměřila na tyto jevy, konkrétně telepatie atd :)

2 Karel Brezina Karel Brezina | E-mail | Web | 6. května 2015 v 13:42 | Reagovat

Na spánkovou paralýzu taktéž trpím od dětství. Moje první vidiny byli dost fantasmagorické - hlasy, postavy, vidiny, stíny. To bylo ovšem v raném dětství. Poslední dobou tyto symptomy již neprožívám, naštěstí!

A to díky tomu, že jsem v nedávné době začal brát hloh, který prokazatelně funguje na dobrý spánek a spánkovou hygienu. K sehnání zde -

http://www.arkokapsle.cz/produkt/hloh-32

Můj předpoklad fungoval, spím jak miminko a žádný excesy v podobě paralýz díky bohu už nemusím absolvovat. Ačkoliv někdo tomu říká dar, pro mě to bylo spíš prokletí a jsem rád že už tomu nemusím čelit :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama