Záhada hory mrtvých- armádní experiment nebo tajemná cizí síla?

20. srpna 2014 v 21:27 |  Parapsychologie
'Záhada hory mrtvých' neboli incident známý i pod názvem 'Zánik Djatlovy výpravy' je název pro nevysvětlitelné úmrtí devíti mladých lidí, pod vedením Igora Djatlova. K těmto dosud neobjasněným úmrtím došlo večeru 2. února 1959 ve známém ruském pohoří Ural, na východu hory Cholat Sjachyl, což je mimo jiné v překladu 'Hora Mrtvých'. Průsmyk, kde došlo k onomu incidentu byl po pojmenován Djatlův průsmyk po vedoucím výpravy. Cílem výpravy bylo dosáhnout vrcholu hory Otorten v překladu 'Místo, kam nechoď' ve Sverdlovské oblasti na Uralu, která se nachází přibližně 10 km od místa neštěstí. Plánovaná trasa byla zařazena do kategorie III co se obtížnosti týká, tedy nejnáročnější. Členové výpravy byli zkušení horalové, kteří za sebou měli několik náročných horských túr a výstupů. Úspěchu se však nedočkali a třetí noc je oficiálně podle sovětských vyšetřovatelů zabila "spontanní síla, kterou nebyli schopni přemoci".


Deset členů výpravy dorazilo 25. ledna 1959 vlakem do města Ivdel. Jejich výlet započal 27. ledna. Následující den onemocněl Jurij Judin a tudíž se musel vrátit do města, kde před výstupem přenocovali. Výprava tak pokračovala v devítičlenném složení.
Dne 31. ledna, se dostali na okraj horské oblasti. Tam se začali připravovat na horský výstup. 1. února se skupina začala pohybovat průsmykem směrem k hoře Otorten. Chtěli se dostat na druhou stranu průsmyku, ale vzhledem k nepříznivým přírodním podmínkám se vydali oklikou mírně na západ a začali stoupat na Horu mrtvých. Poté, co si uvědomili chybu, rozhodli se rozdělat tábor na zasněženém úbočí hory, a to i přesto, že přibližně 1,5 km od táboru se nacházel les, kde by se mohli ukrýt před nepřízní počasí.
Očekávalo se, že se vrátí přibližně 12. února, ale několikadenní zpoždění je u takovýchto výprav zcela běžné. Až díky příbuzným od členů expedice se vydali 20. února po nich pátrat.
26. února záchranná skupina objevila zničené tábořiště na Hoře Mrtvých. Student Michajl Šavarin objevil stan, který byl prázdný, téměř stržen a pokryt sněhem. Později se zjistilo, že stan byl rozříznut zevnitř.
Od tábořiště pokračovaly stopy asi osmi nebo devíti osob směrem k okraji nedalekého lesa, který se nacházel na opačné straně průsmyku, přibližně 1,5 km severovýchodním směrem. Asi po 500 metrech byly stopy pokryty sněhem. Na okraji lesa objevili členové záchranné skupiny pod velkým cedrem ohniště a také první dvě těla. Byli to mrtvá těla Georgije Krivoščenka a Jurije Dorošenka a co bylo ještě víc k udivení, oběti byli pouze ve spodním prádle a bosé a to při teplotě -30 °C. Větve stromu byly polámané do výšky pěti metrů, podle čehož lze soudit, že někdo z členů expedice šplhal na strom, aby měl výhled na tábořiště.
V prostoru mezi cedrem a tábořištěm byly nalezeny další tři lidská těla. Podle polohy těl Igora Djatlova, Ziny Kolmogorovové a Rustema Slobodina se zdá, že se snažili vrátit se zpět k tábořišti. Těla byla nalezena ve vzdálenostech 300, 480 a 630 metrů od cedru.
Pátrání po zbývajících členech expedice trvalo více než dva měsíce. 4. květa byla nalezena zbývající mrtvá těla, která byla dříve pod dvoumetrovou vrstvou sněhu. Ostatky zbývajících členů expedice se nacházely asi 75 metrů hlouběji do lesa směrem od cedru. Zbývající členové expedice byli nalezeni lépe oblečení a je možné, že předchozím obětem vzali jejich oblečení.
Po nalezení těl, byla provedena pitva. Na mrtvolách nebyly nalezeny žádné známky souboje, avšak přesto měly některé oběti rozražené lebky, zlámaná žebra, vydloublé oči a jedna oběť neměla jazyk. Jednou z velkých příčin smrti bylo určeno podchlazení. I přesto že se našlo již zmiňované rozražení lebky, nebyla to příčina smrti. Na oblečení některých jedinců bylo také nalezeno určité množství radiace. Když byli tyhle informace zveřejněny, spekulovalo se o Yettim nebo o zaútočení kmene Mansijů, ale z logického hlediska to není možné, protože povaha zranění toto nepodporuje. V okolí tábořiště též nebyli žádné stopy po souboji.
Objevilo se spoustu teorií o záhádném úmrtí devíti horalů. Od paranormálních jevů až po testy tajných zbraní armády. Nejvíce lidí podporuje teorii laviny, ale jak je potom možné, že od tábořiště vedly stopy horalů dále směrem k okraji lesa a stopy nebyly tedy zasypány lavinou? Kdyby pár jedinců spadlo do rokle, zranění by tomu odpovídalo, ale jak se dá potom vysvětlit ono vyříznutí jazyku a vydloubnutí očí?
Také je známa teorie paradoxního vysvlékání, což je stav člověka přičemž se podchlazená osoba stává zmatená a dezorientovaná a může ze sebe úmyslně strhávat své oblečení a dochází tak k ještě větším tepelným ztrátám těla. Ale mohli přijít do tohoto stavu všichni členové výpravy, ve stejnou dobu? A proč by utíkali a poté tedy rozřezávali stan zevnitř? Co uvnitř stanu je přimělo dát se na útěk téměř nazí v teplotách pod mínusem a bosí? A co zranění?
Spousta lidí také tvrdí, že se jedná o největší masovou vraždu té doby a to způsobenou samotným desátým členem výpravy Jurijem Judinem, který zůstal v základním městě. Ale jak by "pouhý člověk" dokázal takto doslova brutálně rozbít lebky a zlámat žebra? Navíc krve bylo nalezeno jen minimum. A jaký by měl vlastně důvod zabít svých devět kolegů?
Také se objevila teorie o ufo, jelikžo očití svědkové, kteří byli nedaleko pohoří vypověděli že noc 2. února viděli na obloze velká oranžová světla. Ale nebyli to jen světlice, které členové posádky vystřelili, protože už věděli, že se na hoře děje něco zvláštního?
Mohl to být vládní experiment? Je faktem, že prvotné chovaní určitých významných jedinců ve vládě, když se o onom něštěstím dozvědělo, bylo poněkud zvláštní, ale byla by vláda něčeho takového schopna? Vzít život devití nevinným mladým lidem za účelem pouhého vyzkoušení zbraní nebo jiné nám dosud neznámé technologie? Přeci jen, jsme v Rusku. Ale je tohle možné?

Pravda je jen jedna a leží přímo tam, na Hoře Mrtvých. Spekulací a konspiračních teorií je spousta. Ke které se přikláníte vy?

Varování ! Fotografie nejsou vhodné pro lidi slabší povahy.
Omlouvám se, že tohle není něco co se tak úplně týká parapsychologie, ale tak trochu mi to nedalo a musela jsem o tom něco napsat. Protože přece jen je přítomnost paranormality možná a navíc si myslím, že je to věc, u které se může rozvinout diskuse a můžem společně spekulovat o záhadě hory mrtvých.
Studium parapsychologie se věnuji pouze ve volném čase a v rámci samostudie.
Film natočený na toto téma: https://www.youtube.com/watch?v=9TKMVjEMi9c
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ronnie Ronnie | Web | 21. srpna 2014 v 1:35 | Reagovat

O tomto případu jsem četla v Enigmě, už nevím kdy to bylo. Osobně si myslím, že vládní experiment je hodně pravděpodobné vysvětlení. V dobách studené války se ani jedna strana nebála brutálních taktik a časem čím dál víc vychází najevo, co za hnusy jak sověti, tak američani používali pro různé výzkumy. Veškerá ufa a podobné věci vidím jen jako zástěrku pro špínu vládních mocí.

2 Wewí Wewí | Web | 21. srpna 2014 v 19:28 | Reagovat

[1]: také se přikláním k této teorii. přeci jen, je to rusko.. a jak už jsi zminila tohle zdaleko není první připad kdy se v dobách studené války provádeli brutalní experimenty..

3 Erik Erik | 30. prosince 2014 v 21:15 | Reagovat

Já tedy nevím , ale říká se , že za to mohla lavina. Jenomže lavina "negriluje" lidi do černa a pak , po lavině by se přeživší mohli vrátit ke stanu , což však v hrůze z neznámého neudělali a raději umrzli. Výbuch nějaké experimentální bomby by bylo poměrně aktuální , vzhledem k znetvoření některých lyžařů. Vyražení očí tlakovou vlnou , částečné sežehnutí - to vše by napovídalo , že toto by mohla být odpověď. Stále by se ale přeživší mohli po výbuchu vrátit zpět pro své svršky , sbalit stan a přemístit se jinam. Strach a hrůza tu ale byla silnější a to neodpovídá žádným pozemským faktům.

4 Erik Erik | 30. prosince 2014 v 21:59 | Reagovat

Názvy hory : "Hora mrtvých" , či "Místo kam nechoď" , které tu jsou už odedávna , vypovídají , že se tam zřejmě dělo a děje něco mimořádného , co je mimo lidské chápání , či že tam v nitru hory sídlí něco zlověstného , co si na své území dělá smrtící nároky . Zřejmou souvislost to může mít s Babí horou , s Měsíční jeskyní , s Hypogeem na Maltě , s Kurupirou , s Dulcee , s Shambalou atd.

5 codding codding | Web | 19. června 2015 v 9:29 | Reagovat

potrebuji pujcit 10000 kc :-)

6 hulič hulič | 27. října 2015 v 20:13 | Reagovat

codding : NÁSRÁÁÁÁÁT ! :-P

7 BenyD BenyD | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:02 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama