10 důvodů, proč číst knihy

24. října 2015 v 23:26 | Veronica |  Úvahy


Knihy, ach ty knihy. Můžeme cítit vůni jejich stránek, luštit písmo nepoznané..ale co víc- poznat příběh. Ať už reálný nebo smyšlený. Ná výběr máme ze spoustu žánrů- detektivky, fantasy, beletrie, červenou knihovnu a z mnohých dalších..Ale i přesto se často ve své věkové skupině setkávám s lidmi, co knihy vyloženě odpírají a zastávají názor "radši se podívám na film" . Proto jsem se rozhodla sepsat deset důvodů, proč knihy číst a nevyhýbat se jim.

1) Obsáhlost

Ani v tom nejlepším filmu by jste nenašli toho tolik jako v jeho knižní verzi. Filmový děj je zpravidla usekaný a neúplný. Bohužel to jinak nejde- jak taky chcete nacpat 600 stránek do 2 a půl hodin? Proto jsou tu knížky- děj je úplný a (dle stylu autorova psaní) detailní.

2) Slovní zásoba

Věc, kterou jste slyšeli od své učitelky češtiny nejednou. Měla však pravdu a znalost slovní zásoby se projeví nejen ve vašich slohových pracích, ale i v životě. I při takovém popisu cesty na nádraží.

3) Fantazie

Pro někoho je možná fantazie naprostou zbytečností, ale vždycky se hodí- věřte mi. Když se jen podíváte na dnešní svět, je hlavně o penězích. Nejbohatší lidé světa jsou často lidé co něco vytvořili, ať už to jsou umělci nebo měli zkrátka super nápad, který poté zrealizovali. Na což potřebovali co? Ano fantazii. Makat rukama zvládne každý. Ale pracovat hlavou, to už je těžší.

4) Pravopis

Navazuje to tak trochu na bod 2. Ano, čtení zlepšuje pravopis a to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Jelikož slov není nekonečno, opakují se. Pokud čtete, postupem času se vám jejich pravopis tkz. vryje do paměti a už nebudete muset vůbec přemýšlet nad tím, jestli je objetí je nebo ě.

5) Zábava na dlouhou chvíli

Bohužel je sice spousta lidí, kteří mají radši tu zábavu na kratší dobu, ale třeba na cesty je knížka naprosto ideálním parťákem. Film si pustíte a za dvě hodiny je po všem, ale kníhu můžete mít klidně na několik měsíců. Záleží jen na počtu stran popř.na tom, jak často čtete.

6) Naučí

A tím nemyslím jen odbornou literaturu. Ta je plná fakt a poznání, ale i smyšlené příběhy nás mohou naučit a pomoct nám uvědomit si jisté věci. I z příběhů o pejskovi a kočičce plyne poučení.

7) Útěk od reality

Vstal/a jste špatnou nohou z postele nebo vás někdo pořádně naštval? Udělejte si kakao, zachumlejte se do deky a zalezte s knížkou do postele. Ať už se ponoříte do světa elfů a čarodějů nebo do dokonalého světa nějaké romantické dvojice..Na vaše problémy s jistotou zapomenete.

8) Víc se soustředíte

K článku v časopise nebo rozhovoru na internetu si dokáže sednout každý. Je to krátké a za chvíli to máte za sebou. (ok, víc dvojsmyslně to znít nemohlo). Jenže kniha vyžaduje dlouhé časové úseky. Ale pokud se naučíte si sednout k něčemu u čeho víte, že vám to bude trvat dlouho, tak máte život zase o něco lehčí. Hlavně pokud jste studenti. Nebudete se tolik rozptylovat při učení nebo ve škole. ( i když co si budeme povídat, ne pokaždé se dá ve škole soustředit celý den :D )

9) Jste zajímavější a atraktivnější

Tohle přímo navazuje na některé předchozí body. Čtením jakéhokoliv žánru se stáváte chytřejšími- ať už v ohledu nasbíraných fakt, umění slovosledu nebo zkrátka jen už zmiňovanou fantazii. Tím se vám otevírají nové dveře, možnosti- se slovní zásobou zvládnete v klídku projev na veřejnosti a s fantazií zase hravě zorganizujete událost. V očích ostatních se tudíž stáváte mnohem zajímavější a atraktivnější.

10) Zlepšení paměti

Je to zcela logické- pokud například čtete každý den půl hodiny, vždy když se následující den ke knize vracíte, děj si připomínáte. Tím si zlepšujete a procvičujete paměť.


Pozn. Samozřejmě jsem tímhle nechtěla hatit všechny filmy nebo vyloženě nadávat na lidi, kteří nečtou. Spíš jim ukázat pár věcí, kvůli kterým by mohli začít. Přece jen jsou knihy skvělým projevem díla o které by neměl být nikdo připraven. :) 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martínek Pech Martínek Pech | E-mail | Web | 24. října 2015 v 23:57 | Reagovat

Pěkné počteníčko.. :) VERČA NA HRAD! :-)

2 Illumináti Illumináti | Web | 25. října 2015 v 1:38 | Reagovat

wow
    such čtení
   much důvody
                         very zábava
      8-)  8-)  8-)  8-)

3 Lucka Lucka | Web | 25. října 2015 v 9:26 | Reagovat

Já rozhodně souhlasím, moc hezky jsi to napsala. :) Sice nemusím mít knížku jako takovou, celkem si vystačím i se čtečkou, ale rozhodně čtení doporučuju. Jak sama píšeš, má to spoustu výhod a je to prostě příjemná zábava nejen na cesty. A taky ráda potom porovnávám filmovou verzi, například posledy jsem četla knihu Zmizelá a ta byla naprosto bombastická, film sice taky stojí za to, ale kniha je kniha - jak se říká. :)

4 zivot-podle-wewi zivot-podle-wewi | 25. října 2015 v 9:47 | Reagovat

[1]: Díky Gliči za velmi seriózní důvody :D

[2]: samozřejmě velice děkuju, ale..si ten kdo si myslím? Petře? :D

[3]: tak tak :)

5 V. V. | Web | 28. října 2015 v 8:51 | Reagovat

Souhlasím snad se všemi body. Rozhodně je znát, když se člověk baví s někým, kdo čte často a rád a někým, kdo si jednou za čas otevře možná nějaký časopis.

6 Aynarra Tulrgar Aynarra Tulrgar | Web | 31. října 2015 v 11:40 | Reagovat

K bodu stáváte se zajímavější bych dodala, okolí na vás začne žárlit a dobírat si Vás za to, že si "hrajete na něco, co nejste". Bohužel, už jsem s s tím setkala několikrát. Vždy to bylo ve škole a od spolužáků, kteří vůbec nečtou. Au.

7 Eduard Nud Eduard Nud | 24. května 2016 v 16:21 | Reagovat

Když já byl tenkrát kluk školou povinný, hodně jsem četl. Ne pro uvedené důvody. Prostě mě to bavilo. Dnes mě už knihy tolik nebaví. Nebojím se použít výrazu, že mě nebaví vůbec. Raději si čtu na internetu články nebo důvody, proč číst knihy. A je to dobré čtení. Skoro lituji toho, že jsem barbar a že už je nečtu. Jak já mohl být nyní atraktivní. A známý. Lidé by si na mě ukazovali prstem a říkali by: Vidíte? To je on, co čte knihy. Vy ho neznáte? Toho zná každý. Vidíte, o co všechno jsem přišel.

8 ZdenekT ZdenekT | E-mail | 17. ledna 2017 v 20:15 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na zivot-podle-wewi.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama