Dnešní generace ještě není ztracena

9. ledna 2016 v 16:15 | Veronica |  Úvahy

Tak dneska jsem tu pro vás opět s něčím malinko kontroverzním.
Jak jste si určitě všimli- dnešní generace dětí a teenagerů je velmi diskutovaným tématem. Ať už na sociálních sítích, v televizi, ale i v běžném rozhovoru. Řeší to mladí, staří, chytří, hloupí, zkrátka všichni. Starší generace často nejvíc nadává na tu nynější a používá argument to za nás to bylo lepší a mě jen napadá..Je tomu opravdu tak? Zkusím se na toto téma zamyslet v tomto článku.

Cigarety, alkohol, tvrdé drogy a sex pod zákonem

Tohle je jedno z vůbec nejvíc řešených bodů. Dneska už v 15ti mají všichni nejméně cigarety a jedno, dvě nametení dávno za sebou. Není se čemu divit- na jednu stranu na nás ze všech stran média, přednášky ve škole a hlavně rodiče tlačí- ať nikdy nic takového nezkoušíme. Není pak divu, že jen už z principu toho všeho nátlaku si většina vyzkouší s chutí ono zakázané ovoce. Někdo vůbec nevyzkouší, někdo vyzkouší a už nechce a někdo zařadí s radostí návykové látky na svůj denní pořádek.
Upřímně tohle podle mě není důvod, proč by měla být dnešní generace tak v háji, jak všichni tvrdí. Ano, když vidím jít partičku kluků co s odřenýma ušima dodělali sedmou třídu v ruce s krabičkou cigaret a flaškou- ani mě samotné z toho není do zpěvu. Ale na druhou stranu- tohle tu bylo vždycky. Vždycky byli takové ty výjimky, ty party lidí, co dělali tyhle věci, ač to bylo zakázané. Pokud jste někdo četl nebo aspoň znáte knížku My děti ze stanice Zoo nejspíš už nejspíš víte, kam tím směřuji. Pro ty co neznají- je to sepsaný životopis slečny Christiane F. (konkrétně z událostí co se staly v šedesátých letech) , kdysi normální slušné holky z které se stala feťačka heroinu. Do klubů chodila ve 12, kde postupně zkoušela všechno- od alkoholu, k hašiši, přes trip až se dostala k heroinu. Nejdříve "jenom" šňupala, ale později stejně jako všichni ostatní skončila u píchání. Jenže co když začaly peníze docházet? Ano, přesně tak. Takže ve 13 už z ní nebyla jenom ta holka na tripu, ale byla z ní heračka a k tomu prostituka. Ve 13. A nebyla jediná. Její kamarádky a i kamarády ( kluci museli provádět prostituci homosexuální) čekal naprosto stejný osud. Padali jako mouchy.
Docela silný kafe co? A to není ani žádná novinka- podobných knížek, podobných životopisů od lidí co takhle živořili je plno. A nejsou z téhle generace.
Samozřejmě tím neříkám, že každý kdo užívá měkké (legální) drogy musí automaticky skončit u heroinu nebo tak něco, to vůbec . Ani tímhle úplně nehatím lidi co něco návykového berou a nejsou zletilí- na jednu stranu je to jejich zdraví a pokud to všem necpou tak je mi to celkem jedno. To je právě podle mě ten problém. Většina co něco bere a je jim zhruba pod 15, to bere jako strašnou frajeřinu. Arrgggh, jak já to nenávidím.
Zkrátka- vždycky se najde někdo, kdo kouří, pije, atp i když mu není 18. Dřív se o tom jenom tak moc nemluvilo.
Vlastně ani nevím, jestli by s tím šlo něco udělat, zlepšit to. Na druhou stranu- pokud má člověk takovou povahu, že je snadno náchylný k těmto návykovým věcem, buď se k nim uchýlí v pubertě nebo až v dospělosti- dřív nebo později u toho skončí. Stejně si na tyhle věci postupem času vytvoří každý svůj názor, ať už se s těmihle věcmi setká nebo ne.


Technologie a sociální sítě

Tak, odbyli jsme si první téma a vrháme se na téma druhé, které je podle mě už opravdu důležité. Protože tady je ten opravdový propad oproti starší generaci. Tady je ta změna a důvod se obávat naší budoucnosti.
Co se týče technologií a celkově všech vymožeností co již v dnešní době vlastní většina z nás- nejsem proti nim, to vůbec. Přístup k technologiím mám převážně kladný, přece jen nám ulehčují spousty práce, život celkově a pomáhají nám posunout se vpřed. Ať už mluvíme o domácích spotřebičích nebo o technologiích ve školní výuce. Jsou našimi pomocníky o tom není pochyb. Ale odsud posud. Vše má své hranice.
Hlavně telefon. Na jednu stranu má spoustu výhod- spojíme se s danou osobou když potřebujeme, můžeme zaznamenávat vzpomínky pomocí fotoaparátu a může nás i zabavit hraním her. Jenže..potřebujeme to na tom telefonu vůbec?
Proti hrám obecně vlastně nic nemám. Už jsme se i s přítelem domluvili, že až budem mít jednou svýho malýho pišišvora , na hrách ho necháme vyrůstat- ale jenom na těch počítačových ( popřípadně PSko samozřejmě :D ). Ale ne aby u toho trávil celé dny, sociální kontakt je samozřejmostí.
V tom je ale výhoda her na počítači oproti hrám na mobilu. Většina počítačových her vás něco naučí, ať už strategii, logické myšlení nebo něco z historie. Ale na mobilu jsou to většinou hry, které jsou určeny spíš na zabíjení času (ale výjimka potvrzuje pravidlo) .

A potom tu máme sociální sítě. Neskutečný zabiják času. Sama mám opět k sítím, hlavně k Facebooku, vesměs vztah kladný. Díky Facebooku jsem poznala spoustu lidí, díky stránkám se denně pobavím a mohu snadno kontaktovat toho, koho potřebuji, aniž bych za to vyhazovala kredit. Facebook je podle mě dobrá věc, žádné zlo jak někteří tvrdí. Zlo může být Facebook pro toho, kdo ho neumí používat.
Což jak asi vyplývá, jsou práve často ti, kteří by správně podle jejich věku neměli na Facebooku ani co pohledávat. Facebook je totiž úplně ideální místo k tvoření hádek, ztrapnění se nebo vyvěšení polonahých fotek. Znáte stránku Úlovky ze Snapchatu?Myslím, že jo. Když to tak projíždíte ani vám to nepřijde. Ale jakmile se zamyslíte nad tím, že tyhle holky opravdu reálně existují, posílají takové fotky lidem, které ani neznají a není jim třeba ani 15..je to zrcadlo. Perfektní zrcadlo do naší generace. Jak jsem psala v článku Proč je mužská promiskuia více tolerována kurvy zkrátka byli, jsou a budou, s tím nic neuděláme- ale pevně věřím, že spousta holek nechce budoucnost kurvy a tyhle fotky posílají hlavně proto, že jsou naivní a netuší, jak moc jim to může zkazit život. Konkrétně vás odkazuji na slečnu Amandu Todd, jestli o ní nevíte, tady máte video. Téhle slečně jedna fotka prsou poslaná neznámému muži zničila život tak, že se o něj sama připravila.
Sama přiznávám, taky sebou telefon tahám všude a občas když se jen tak nudím a mám k dispozici wi-fi ty sociální sítě sjedu. Nevím ani proč, ale snažím se tohohle zlozvyku zbavovat.
Neříkám, že sociální sítě ničí lidstvo nebo něco takového, ale přece jen nás malinko svazují. Sociální sítě přiblížili lidi k sobě, ale také mezi nimi udělal obrovské propasti.
Člověk co už má osobnost víceméně vyvinutou a má své zájmy se nenechá jen tak do této pasti/propasti lapit. Ale žák na prvním stupni? Stoprocentně. A pak to dopadá tak, že místo toho, aby si děcka šli hrát ven na hřiště, sedí doma, chatují si se svými kamarády a u toho jenom do nekonečna rollují facebookovou zdí.Nemyslím si, že je naše generace úplně ztracena. Ani si nemyslím, že sami děti za některé své chování mohou. Někdy je možná potřeba přestat nadávat na děti samotné, ale zamyslet se na původ, na skutečné jádro problému. Není občas chyba také na straně rodičů, když místo toho aby u dítěte rozvíjeli jeho talent a schopnosti mu dají do ruky tablet, aby měli od něj pokoj?

Zapeklitá to otázka.

A jaký je váš názor?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cilka Cilka | Web | 10. ledna 2016 v 17:00 | Reagovat

Môj názor je asi taký, ako ten tvoj.
Až neverím, že s tebou vo všetkom súhlasím, pretože ja mám vždy čo vypichnúť :D.
Áno, je to chyba rodičov, blbých ľudí že sa deje toto. Máme skvelé vymoženosti, no veľa ľudí s nimi nevie zaobchádzať, ničia si tým život, stávajú sa idiotmi. Ľudské špiny tu boli vždy a vždy aj budú.

2 Veronica Red Veronica Red | E-mail | Web | 11. ledna 2016 v 16:13 | Reagovat

[1]: Tak to jsem ráda, že jsme se shodli :)

3 Shou Shou | Web | 23. ledna 2016 v 15:57 | Reagovat

Podľa mňa je základ dobré zázemie. A potom dieťa v podstate môže robiť "čokoľvek" (samozrejme to nemyslím doslova). Všetko má klady aj zápory. Vždy existujú dve strany mince. Ako pc hry -skvelé na odreagovanie, cez skúškové nepoznám nič lepšie (priemerná známka za 5 rokov je Bčko aj keď mastím hry!). Mobil, sociálne siete, elektronika, vymoženosti - všetko to vie pomôcť neopísateľným spôsobom. A samozrejme aj zničiť život. Je to len o tom ako sa k tomu človek ako indivídum postaví.
Cilkina vety "Máme skvelé vymoženosti, no veľa ľudí s nimi nevie zaobchádzať, ničia si tým život, stávajú sa idiotmi." to vystihla.
Ostáva nám veriť v to, že stále existujú mladí ľudia, ktorí si nenechajú vymyť mozog, sú schopní vlastného myslenia a názoru.

4 Veronica Red Veronica Red | E-mail | Web | 23. ledna 2016 v 22:25 | Reagovat

[3]: Tak, tak :)

5 Wendy Wendy | Web | 29. ledna 2016 v 12:24 | Reagovat

IT hodně studují holky s velmi podobnými zájmy jako máš ty. Jinak rock a metal jsou nejví.cz 😊
Wendy💋

6 Veronica Red Veronica Red | E-mail | Web | 30. ledna 2016 v 11:44 | Reagovat

[5]: To věřím, i když u nás v prváku jsou jen 3 holky včetně mě a jsem z nich pravděpodobně jediná s těmito zájmy..Ale je mi jasné, že ať ve vyšších ročnících nebo na ostatních školách s IT oborem je tomu jinak :D
Tak to jsme ráda že máme stejný hudební vkus :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama